Chronické žilové ochorenie

Boľavé a opuchnuté nohy či kŕčové žily bývajú prvým príznakom chronického žilového ochorenia, ktoré sa dá v mnohých prípadoch efektívne liečiť. Až tri štvrtiny postihnutých pociťuje bolesť a kŕče už v počiatočnom štádiu bez viditeľných zmien. Azda ani nie je potrebné zdôrazňovať, že čím skôr navštívime lekára alebo lekárnika, tým lepšie urobíme. Ochorenie môže totiž prerásť do závažnejších štádií s nemenej závažnými následkami.

Chronickým žilovým ochorením označujeme rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny. Prejavujú sa objektívnymi znakmi (metličky, kŕčové žily, opuchy končatín, kožné zmeny, vred predkolenia) a/alebo subjektívnymi príznakmi:

 • pocit ťažkých nôh,
 • bolesť
 • pocit opuchnutých nôh,
 • nepokojné nohy,
 • nočné kŕče,
 • únava,
 • svrbenie a mravčanie v nohách.

Už i tieto príznaky signalizujú chorobný stav, preto je nevyhnutné včas ich rozpoznať a liečiť.

Príznaky chronického žilového ochorenia sa často znižujú ak je pacient v pokoji alebo má vyložené nohy. Naopak, príznaky sa zhoršujú, ak dlhšie stojí, alebo sedí, či vtedy keď je vystavený teplu alebo vysokej teplote (napr. aj podlahové kúrenie, sauna …).

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti – ako súčasti chronického žilového ochorenia – je narušenie mechanizmu návratu žilovej krvi z dolných končatín do srdca. V žilách sa zvyšuje krvný tlak, dochádza k porušovaniu žilových chlopní (tie napomáhajú návratu krvi zo žíl do srdca). Postupne dochádza k prenosu žilového pretlaku aj do malých ciev a kapilár, čo má za následok vznik opuchu nôh, neskôr sa zhoršuje aj výživa kože, zvyšuje sa jej pigmentové stmavnutie, koža sa oslabuje a zle hojí. V najvyššom štádiu vzniká vred predkolenia (žilového pôvodu).

Len pre zaujímavosť, ľudia sú k svojim nohám pomerne ľahostajní a návštevu lekára alebo lekárnika odkladajú do poslednej chvíle. Často vyhľadajú pomoc až po niekoľkých rokoch trápenia s boľavými a opuchnutými nohami či kŕčovými žilami!

Vonkajšie znaky ochorenia sú:

 • teleangiektázie – rozšírené žilky, metličkové žilky, retikulárne žily
 • kŕčové žily
 • edém – opuch nôh
 • zmeny na pokožke – najmä pigmentácia, ekzém a lipodermatoskleróza
 • aktívny vred predkolenia – najzávažnejšie štádium chronického žilového ochorenia

Chronické žilové ochorenie a hemoroidálne ochorenie v súčasnosti patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce chronické stavy vo vyspelých krajinách. Tieto ochorenie majú socio-ekonomický dopad, nielen na samotných pacientov a ich kvalitu života, ale i na celú spoločnosť, nakoľko významne zvyšujú všetky priame zdravotné náklady potrebné na liečbu. Platí to predovšetkým v prípade chronického žilového ochorenia, ktoré ma progresívny charakter. Ak sa jeho liečba zanedbá, môže rýchlo postupovať do závažných štádií ochorenia a môže prispieť aj k zdravotným komplikáciám ako sú flebotrombóza a embólia.

Príčina vzniku chronického žilového ochorenia je multifaktoriálna a predstavuje kombináciu vnútorných (genetická predispozícia) a vonkajších vplyvov. Prevalencia chronického žilového ochorenia stúpa s vekom. Častejšie ako u mužov sa vyskytuje u žien.