Detralex, liek na boľavé, či opuchnuté nohy a kŕčové žily.

Liek Detralex so silou piatich mikronizovaných flavonoidov uľaví od boľavých a opuchnutých nôh, zvyšuje odolnosť žíl a zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.

Vyskúšajte rýchly sebahodnotiaci test. Výsledok Vám môže pomôcť rozpoznať chronické žilové ochorenie. Stačí, ak úprimne odpoviete na 5 krátkych otázok.

Otestujte sa

Boľavé, či opuchnuté nohy a kŕčové žily?

wave icon

Pocit ťažkých nôh, bolesť, pocit opuchnutých nôh, nepokojné nohy, nočné kŕče, únava, svrbenie, či mravčanie v nohách. To všetko sú príznaky chronického žilového ochorenia. Ľudia sú k svojim nohám pomerne ľahostajní a návštevu lekára alebo lekárnika odkladajú do poslednej chvíle. Často vyhľadajú pomoc až po niekoľkých rokoch trápenia s boľavými a opuchnutými nohami či kŕčovými žilami! Neliečené chronické žilové ochorenie sa pritom môže zhoršovať a v niektorých prípadoch môže vyústiť až do ťažkých štádií ochorenia, ako sú trvalé zmeny na koži, či dokonca otvorený vred predkolenia.

Zdravé žily

Zdravé žily majú malé chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi a tak napomáhajú návratu žilovej krvi späť do srdca.

Choré žily

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti – ako súčasti chronického žilového (venózneho) ochorenia – je narušenie mechanizmu návratu žilovej krvi z dolných končatín do srdca. V žilách sa zvyšuje krvný tlak, dochádza k porušovaniu žilových chlopní (tie napomáhajú návratu krvi zo žíl do srdca). Postupne dochádza k prenosu žilového pretlaku aj do malých ciev a kapilár, čo má za následok vznik opuchu nôh, neskôr sa zhoršuje aj výživa kože, zvyšuje sa jej pigmentové stmavnutie, koža sa oslabuje a zle hojí. V najvyššom štádiu vzniká vred predkolenia (žilového pôvodu).

Príznaky chronického žilového ochorenia

wave icon

Chronickým žilovým ochorením označujeme rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny. Prejavujú sa objektívnymi znakmi (metličky, kŕčové žily, opuchy končatín, kožné zmeny, vred predkolenia) a/alebo subjektívnymi príznakmi. Ak máte na nohách alebo členkoch niektorý z nasledujúcich príznakov, alebo znakov, nepodceňujte to. Ochorenie sa môže časom zhoršiť.

feet of a heavy painful swollen leg

Ťažké, boľavé alebo opuchnuté nohy

Unavené, či nepokojné nohy

Nočné kŕče, svrbenie a mravčanie v nohách

Metličkové žilky alebo kŕčové žily

Zdá sa Vám to povedomé?

Vyskúšajte rýchly sebahodnotiaci test. Výsledok Vám môže pomôcť rozpoznať chronické žilové ochorenie.

Otestujte sa

Nepodceňujte varovné príznaky

wave icon

Boľavé a opuchnuté nohy patria medzi prvé príznaky chronického žilového ochorenia, ktoré sa dá v mnohých prípadoch efektívne liečiť. Ak sa tieto príznaky neliečia včas, ochorenie sa môže zhoršiť - čo často vedie k metličkovým žilkám, kŕčovým žilám, ba až k otvoreným vredom predkolenia. Rozlišujeme niekoľko štádií chronického žilového ochorenia:

C 0

Ťažké a boľavé nohy (bez vonkajších znakov)

image

Zistite viac

C 0

Ťažké a boľavé nohy (bez vonkajších znakov)

Prvé štádium chornického žilového ochorenia - bez vonkajších viditeľných znakov. Poškodenie sa však už môže začať prejavovať vo vnútry žily, čo vedie k venóznemu refluxu. Prítomné sú prvé príznaky ochorenia ako je bolesť, unavené, či nepokojné nohy, nočné kŕče, svrbenie a mravčanie v nohách. Skorou liečbou (už od tohto štádia) môžete predchádzať ďalšiemu zhoršovaniu ochorenia.

image

Zatvoriť

C 1

Teleangiektázie – rozšírené, metličkové žilky, retikulárne žily

image

Zistite viac

C 1

Teleangiektázie – rozšírené, metličkové žilky, retikulárne žily

Ignorovanie počiatočných príznakov môže viesť k zhoršeniu ochorenia. Zhoršenie vlastností žilových stien a kapilár vedie k ich prasknutiu a vzniku rozšírených, metličkových žiliek a retikulárnych žíl. Toto štádium nemusí byť bolestivé, viditeľné žilky sú však dôležitým indikátorom problémov so žilami na nohách. Je dôležité neignorovať skoré znaky ochorenia, pretože to sa môže ďalej rýchlo zhoršovať.

image

Zatvoriť

varices visibles en la pierna

C 2

Kŕčové žily

image

Zistite viac

C 2

Kŕčové žily

Ak ochorenie aj naďalej neliečime, môže sa ďalej zhoršovať do štádia C2. V tomto štádiu ochorenia sa žily neobvykle rozšíria, natiahnu a zvlnia. Tieto zjavné, vypuklé kŕčové žily na nohách a členkoch sú jasným znakom chronickej žilovej nedostatočnosti a chronického žilového ochorenia.

image

Zatvoriť

C 3

Opuch nôh

image

Zistite viac

C 3

Opuch nôh

Štádium C3 chronického žilového ochorenia je charakteristické edémom (opuchom) dolných končatín. Zvýšený tlak v žilách a kapilárach v kombinácii so zhoršením vlastností žilových stien vedie k ich priesaku a k vzniku viditeľného opuchu nôh.

image

Zatvoriť

C 4

Zmeny na koži – najmä pigmentácia, ekzém a lipodermatoskleróza

image

Zistite viac

C 4

Zmeny na koži – najmä pigmentácia, ekzém a lipodermatoskleróza

Pokračovanie zhoršenej cirkulácie krvi v žilách môže viesť k štádiu C4, ktoré sa vyznačuje stmavnutím kože okolo členkov (hyperpigmentácia), začervenaním, suchosťou, svrbením (žilový ekzém), stvrdnutím mäkkých tkanív a tvorbou belavých škvŕn.

image

Zatvoriť

C 5

Zahojený vred

image

Zistite viac

C 5

Zahojený vred

Štádium C5 chronického žilového ochorenia je definované prítomnosťou zahojených rán (vredov) predkolenia. Tento stav býva často bolestivý a značne ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Navyše nesie so sebou vysoké riziko opätovného zhoršenia a opätovného otvorenia zhojenej rany.

image

Zatvoriť

C 6

Otvorený vred predkolenia

image

Zistite viac

C 6

Otvorený vred predkolenia

Je najzávažnejšie štádium chronického žilového ochorenia. Zvýšené presakovanie krvi cez steny kapilár a ďalšie zhoršenie cirkulácie krvi vedie k zhoršovaniu výživy kože. Koža sa ďalej oslabuje a aj najmenšia ranka sa môže zväčšiť a veľmi zle sa hojí. Vzniká tak otvorený vred predkolenia (žilového pôvodu) - teda otvorené, ťažko sa hojace rany.

image

Zatvoriť

Príznaky chronického žilového ochorenia sa často zmierňujú, ak je pacient v pokoji alebo má vyložené nohy. Naopak, príznaky sa zhoršujú, ak dlhšie stojí, alebo sedí, či vtedy, keď je vystavený teplu (napr.: podlahové kúrenie, sauna …). Ak sa u Vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, mali by ste sa o možnostiach liečby poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Žilové ochorenia majú dlhodobý, chronický, postupne sa zhoršujúci priebeh. Bez adekvátnej liečby výrazne znižujú kvalitu života pacienta, dokonca – môžu ho aj invalidizovať. Liečba chronických žilových ochorení je komplexná a dlhodobá. Skorým rozpoznaním príznakov a skorým začiatkom liečby môžete výrazne znížiť pravdepodobnosť zhoršenia Vášho ochorenia a znížiť tak aj jeho vplyv na Váš každodenný život.

RIZIKOVÉ FAKTORY, KTORÉ VIEME OVPLYVNIŤ

Dlhé státie v pokoji, alebo naopak dlhé sedenie a nedostatok pohybu

Nadváha

RIZIKOVÉ FAKTORY, KTORÉ NEVIEME OVPLYVNIŤ

Vek

Pohlavie

Genetika

Faktory ovplyvňujúce cirkuláciu krvi

wave icon

Existuje niekoľko dôležitých rizikových faktorov pre chronické žilové ochorenie, z ktorých niektoré viete aj Vy kontrolovať a niektoré naopak nie je možné ovplyvniť.

wave icon

Príčina vzniku chronického žilového ochorenia je multifaktoriálna a predstavuje kombináciu vnútorných (genetická predispozícia, pozitívna rodinná anamnéza) a vonkajších vplyvov (nadváha, nedostatok pohybu). Výskyt chronického žilového ochorenia stúpa s vekom. Častejšie ako u mužov sa vyskytuje u žien. Obzvlášť ohrozenou skupinou môžu byť tí, ktorí dlho stoja alebo sedia v rámci svojich profesií, ako napr. zdravotné sestry, lekárnici, učitelia, čašníci, informatici a pod.

Dobré rady pre zdravé žily Vašich nôh

wave icon

Začlenením jednoduchých návykov do svojej každodennej rutiny a udržiavaním zdravého životného štýlu môžete pomôcť chrániť svoje nohy pred nepríjemnými pocitmi a vyhnúť sa prípadnému poškodeniu žíl.

Zostaňte aktívni

Pravidelné cvičenie pomáha zlepšiť krvný obeh a posilňuje svaly na nohách.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou spôsobuje zúženie žíl, čo pomáha zlepšiť žilový návrat a zmenšuje v nohách pocit ťažoby a bolesti. Vodná chôdza proti prúdu je spojením chladu a telesného cvičenia.

Udržujte si primeranú hmotnosť

Pozorne sledujte svoju váhu, pretože obezita môže prispieť k zhoršeniu prietoku krvi v nohách.

Noste obuv s nízkymi opätkami

Topánky s vysokým opätkom (ale aj topánky bez opätku) neposkytujú dostatočný podporu žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s opätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Noste voľnejšie oblečenie

Vyhnite sa tesnému oblečeniu, ktoré môže obmedziť prietok krvi v nohách a zvýšiť riziko chronického žilového ochorenia.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Pravidelne sa hýbte

Vyhnite sa príliš dlhému sedeniu alebo státiu, aby ste zabránili hromadeniu krvi v žilách nôh. Takzvaná "svalová pumpa" pri pohybe svalov dolných končatín napomáha lepšiemu prietoku krvi späť do srdca.

Vyložte si nohy

Zdvihnite nohy a vyhýbajte sa ich prekríženiu, aby ste pri relaxácii pomohli prúdeniu krvi smerom k srdcu.

Hneď ako zaznamenáte akékoľvek problémy v oblasti nôh, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia, nastaveniu vhodnej liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby. So správnou liečbou Vám vie poradiť aj lekárnik.

Časté otázky (FAQ)

wave icon

Skorá a dlhodobá liečba chronického žilového ochorenia je nevyhnutná pre udržanie zdravých nôh. Ak máte podozrenie, že trpíte chronickým žilovým ochorením, konajte ihneď. Kontaktujte svojho lekára alebo lekárnika a poraďte sa o možnostiach liečby.

Čo liek Detralex obsahuje? Nedajú sa jeho účinné látky nahradiť stravou?

Účinnou látkou liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku, je čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia. Ide o prírodné látky rastlinného pôvodu, ktorých prísun v tejto koncentrácii a vstrebateľnosti nie je možné organizmu zabezpečiť stravou.

S čím sa liek Detralex nesmie kombinovať?

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Z postmarketigových skúseností tohto lieku však dodnes neboli hlásené žiadne klinicky relevantné interakcie liečiv. Ak však teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Je užívanie lieku Detralex bezpečné v tehotenstve?

Ak ste tehotná alebo, ak si myslíte, že ste tehotná, poraďte sa o užívaní liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku so svojím lekárom alebo lekárnikom. Z dôvodu preventívneho opatrenia je lepšie sa užívaniu liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku počas tehotenstva vyhnúť.

Existuje rovnako účinný, ale lacnejší liek ako Detralex?

Detralex je momentálne na Slovensku jediný liek s účinnou látkou „čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia.“ Obsahuje 5 flavonoidov.

Čo sú to bioflavonoidy?

Bioflavonoidy sú polyfenolové látky rastlinného pôvodu, ktoré účinkujú ako efektívne antioxidanty a liečivá stabilizujúce kapiláry. Taktiež pôsobia protizápalovo, zlepšujú venózny tonus, zvyšujú lymfatickú drenáž, zlepšujú mikrocirkuláciu a stimulujú imunitný systém.

Odstráni užívanie lieku Detralex “metličky" na nohách?

Na odstránenie metličiek sa v praxi využívajú moderné miniinvazívne operačné techniky, ktoré mnohí lekári následne kombinujú s medikamentóznou liečbou Detralexom.

Je užívanie lieku Detralex bezpečné počas dojčenia?

Z dôvodu nedostatku dát o vylučovaní lieku do materského mlieka sa dojčenie počas liečby liekmi Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku neodporúča.

Ktoré rastliny sa používajú na výrobu lieku Detralex?

Na výrobu lieku Detralex sa používajú malé, nezrelé plody pomaranča z pomarančovníka Citrus aurantium var. amara z čeľade Rutaceae, ktoré sú bohaté na obsah flavonoidov.

Má liek Detralex nejaké vedlajšie účinky?

Liek Detralex je dobre tolerovaný a vedľajšie účinky pozorované v štúdiách boli mierne. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú precitlivenosť/alergiu, gastrointestinálne ťažkosti, závraty, bolesti hlavy, malátnosť a kožné reakcie. Ak sa Vám objavia akékoľvek nežiadúce účinky, prosím dajte nám vedieť.

DETRALEX

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

DETRALEX 500 mg, 60 filmom obalených tabliet

Detralex 1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku, 30 vreciek

DETRALEX 60x500 mg, filmom obalené tablety a Detralex 30x1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom. Emotralex je zdravotnícka pomôcka na rektálne použitie. Detralex 30x1000 mg bude dostupný v novom balení čoskoro.

Zdroje:

  1. Adapted from Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs.
  2. Guidelines according to scientific evidence. Part I. Int Angiol. 2018;37(3):181-254.1 Bergan JJ et al. N Engl J Med. 2006;355:488-498​1.

2024