Detralex, liek aj na hemoroidy

Stabilituje kapiláry, zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť ciev a tým pomáha pri liečbe funkčných prejavov hemoroidálneho ochorenia (zlatej žily).

Čo sú to hemoroidy?

Hemoroidy alebo tiež „zlatá žila“, je časté ochorenie žilového pôvodu v rektálnej oblasti. Každý druhý pacient s chronickým ochorením žíl prekonal aspoň raz v živote aj hemoroidálne ochorenie.

wave icon

Vo veku nad 50 rokov trpí na hemoroidálne ochorenie takmer polovica populácie. Hemoroidy vznikajú opuchom, zápalom a poškodením žilových pletencov na vnútornej strane análneho otvoru. Podobne ako chronické žilové ochorenie aj hemoroidálne ochorenie je postupujúci chorobný stav, ktorý výrazne znepríjemňuje každodenný život pacientov. Vyšetrenie lekárom je kľúčové pri diagnostike hemoroidov, pretože jeho prejavy – krvácanie či bolesť – môžu byť spôsobené tiež inými príčinami.

Ako vyzerajú hemoroidy?

Máte hemoroidy?

wave icon

Príznaky hemoroidov môžu byť rôzne. Patrí medzi ne opuch v rektálnej oblasti, análny diskomfort a svrbenie. Môžete tiež pociťovať vydutie v rektálnej oblasti, zaznamenať análny výtok, začervenanie a zápal, alebo môžete vidieť krv pri použití toalety. Ak pociťujete niektorý z uvedených príznakov prvýkrát (alebo ak Vaše príznaky pretrvávajú niekoľko dní), mali by ste sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, aby ste vylúčili iné ochorenia. Je dôležité ochorenie nepodceniť a nespoliehať sa len na samoliečbu.

Zápcha

Krvácanie

Svrbenie, pálenie

Bolesť alebo diskomfort

Zdá sa Vám to povedomé?

Detralex je liek, ktorý poskytuje rýchlu úľavu od nepríjemných príznakov hemoroidálneho ochorenia ako sú bolesť či krvácanie. Navyše liek Detralex zlepšuje funkciu žilovej steny v oblasti hemoroidov.

Liečba? Čím skôr, tým lepšie.

wave icon

Príznaky hemoroidov môžu začať celkom mierne a často samé vymiznú, ale nie vždy to tak je. Je dôležité si uvedomiť, že skorá liečba môže značne zlepšiť kvalitu Vášho života. Navyše môžete predísť zhoršeniu ochorenia a zabrániť opakovaniu hemoroidálnych atakov. 2

wave icon

Vonkajšie hemoroidy sa tvoria na vonkajšej strane konečníka (priamo na otvore, kde je veľa nervových zakončení) - takže môžu byť obzvlášť bolestivé. Okrem bolesti sa často prejavujú aj svrbením, či pálením. Viditeľné sú tmavočervené uzly, ktoré trčia z konečníka.

Vnútorné hemoroidy sa tvoria hlboko vo vnútri konečníka a zvyčajne nie sú voľným okom viditeľné. Zvyčajne bývajú spočiatku menej bolestivé a môžu vymiznúť bez liečby. Rovnako však môžu kvôli narastúcemu opuchu a po tlaku alebo po vyprázdnení, začať vytŕčať. Tento jav sa nazýva prolaps. Spravidla sa však tieto hemoroidálne útvary - žilové pletence - samy vrátia späť do konečníka. Pri ťažkých stavoch však už ostávajú vonku a nie je možné ich ani manuálne zatlačiť naspäť. Na ich odstránenie je nutný lekársky zákrok. Závažnosť vnútorných hemoroidov klasifikujeme podľa závažnosti ochorenia do 4 stupňov.

Stupeň 1

Krvácanie je viditeľné pri proktoskopii. Hemoroidy sú však bez prolapsu a teda nevytŕčajú.

image

Zistite viac

Stupeň 1

Môže sa vyskytnúť krvácanie, diskomfort, či svrbenie. Je dôležité, aby ste liečili hemoroidy už od prvého stupňa. Môžete sa tak vyhnúť ďalšiemu zhoršovaniu ochorenia.

image

Zatvoriť

Stupeň 2

Často sprevádzaný svrbením, pálením, krvácaním. Žilový pletenec sa vysúva (prolabuje) do análneho kanála (hlavne po vyprázdňovaní) a sám sa spontánne vráti naspäť.

image

Zistite viac

Stupeň 2

Pri zanedbaní ochorenia a bez liečby sa Váš stav môže zhoršiť. Príznaky ochorenia ako bolesť, krvácanie, svrbenie, či pálenie a diskomfort sú výraznejšie. Okrem toho sa žilový pletenec - hemoroid - pri defekácii vysúva do análneho kanála. Následne sa hemoroid sám spontánne vráti späť. Liečba ochorenia je veľmi dôležitá.

image

Zatvoriť

Stupeň 3

Sú prítomné všetky príznaky hemoroidov (krvácanie, bolesť, svrbenie, pálenie). Hemoroidy vychádzajú pri defekácii z konečníka, no stále sa dajú manuálne reponovať, teda zatlačiť naspäť.

image

Zistite viac

Stupeň 3

Pri 3. stupni vnútorných hemoroidov sú prítomné všetky príznaky ochorenia ako pri 2. stupni. Sú však ešte výraznejšie a častejšie. Hemoroidy pri vyprázdňovaní prolabujú - vysúvaju sa von. Je potrebné ich manuálne zatlačiť naspäť. Môžete to urobiť sami. Ak nastane trombóza (krvná zrazenina vo vnútri žily), bolesť môže byť veľmi silná.

image

Zatvoriť

Stupeň 4

Prítomné sú všetky príznaky ochorenia. Hemoroidy trvalo vyčnievajú z análneho otvoru a nedajú sa už manuálne zasunúť späť.

image

Zistite viac

Stupeň 4

Prítomné sú trvále ťažkosti a všetky príznaky ochorenia. Hemoroidy značných rozmerov trvalo vyčnievajú z análneho otvoru a nedajú sa už manuálne zasunúť späť. Pacient z tohto zraniteľného miesta často krváca. Prolabovaná (vystúpená) sliznica svrbí, zapaľuje sa a pri akútnom zhoršení stavu pacient pociťuje veľmi výrazné bolesti. Nevyhnutná je chirurgická liečba doplnená lokálnou liečbou a celkovou liečbou venofarmakami, akou je liečba liekom Detralex.

image

Zatvoriť

Hlavnými príznakmi hemoroidov, ktoré sa môžu vyskytnúť vo všetkých stupňoch ochorenia, môžu byť: krvácanie, bolesť, svrbenie, pálenie a análny diskomfort.

RIZIKOVÉ FAKTORY, KTORÉ VIEME OVPLYVNIŤ

Nesprávny životný štýl s nedostatkom pohybu

Zápcha

Dvíhanie ťažkých predmetov

Dlhé vysedávanie a prílišné tlačenie na toalete

RIZIKOVÉ FAKTORY, KTORÉ NEVIEME OVPLYVNIŤ

Vek

Tehotenstvo

Genetika

Aké sú rizikové faktory hemoroidálneho ochorenia?

wave icon

Hemoroidy postihujú ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev v rôznych fázach ich života. Medzi hlavné dôvody rozvoja hemoroidálneho ochorenia patrí: zvýšený tlak na žily konečníka a vrodená porucha spojivového tkaniva. Veľkú úlohu tu však zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu či nedostatku tekutín, čo zasa vedie ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Nepodceňujte však ani zadržiavanie stolice či odkladanie vyprázdňovania na neskôr. Dlhé sedenie na toalete taktiež vedie k nadmernému tlaku na žily konečníka. Medzi hlavné rizikové faktory hemoroidov patrí aj pribúdajúci vek alebo tehotenstvo.

Prevencia hemoroidov

wave icon

Celková úprava životného štýlu môže pomôcť predchádzať nadmernému tlaku, ktorý spôsobuje hemoroidy. Skúste do svojej každodennej rutiny pridať niekoľko vhodných aktivít, ktoré Vám môžu pomôcť chrániť sa pred ochorením a jeho opakovaným atakom.

Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Skúste do svojho jedálnička zaradiť viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je napr. ovocie, zelenina, hnedá ryža, celozrnné cestoviny a celozrnné pečivo. Tie udržia Vašu stolicu mäkkú a vyhnete sa tak aj zápche.

Cvičte

Pravidelné cvičenie pomôže uvoľniť svaly a zvýšiť prietok krvi, čo spôsobí aj lepšie hojenie.

Pite veľa tekutín

Pitie veľkého množstva tekutín (najmä vody) Vám pomôže udržať stolicu mäkkú a umožní Vám ľahšie vyprázdňovanie.

Choďte na toaletu vtedy, kedy treba.

Ak dlho otáľate, môže to mať za následok suchú a ťažko priechodnú stolicu.

Zbavme sa dráždivých potravín

Vylúčte nadmernú konzumáciu kávy, čaju, ostrého korenia, sladkých nápojov a kyslých potravín. Tieto potraviny môžu posilniť nepríjemné svrbenie.

Vyhnite sa dlhému sedeniu na toalete

Príliš dlhé sedenie na toalete, môže zvýšiť tlak na žily v konečníku, čo ich robí náchylnejšími na prolaps (vysunutie) hemoroidov.

Vyhnite sa prílišnému tlačeniu na toalete

Tlak na toalete môže spôsobiť ešte väčší nežiaduci nápor na cievy a zhoršiť už tak citlivú oblasť konečníka. Tak isto nadbytok soli zadržiava v organizme vodu, čo zapríčiňuje preplnenie ciev v celom tele, vrátane konečníka.

Okrem úprav životného štýlu je k dispozícii celý rad liečebných postupov na zmiernenie príznakov hemoroidov. Vyskúšajte synergickú kombináciu lieku Detralex a masti alebo čapíkov Emotralex. Pre rýchlu úľavu a liečbu hemoroidov.

Časté otázky (FAQ)

wave icon

S čím sa liek Detralex nesmie kombinovať?

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Z postmarketigových skúseností tohto lieku však dodnes neboli hlásené žiadne klinicky relevantné interakcie liečiv. Ak však teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Čo liek Detralex obsahuje? Nedajú sa jeho účinné látky nahradiť stravou?

Účinnou látkou liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku, je čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia. Ide o prírodné látky rastlinného pôvodu, ktorých prísun v tejto koncentrácii a vstrebateľnosti nie je možné organizmu zabezpečiť stravou.

Na čo sa používa liek Detralex?

Detralex patrí medzi najpoužívanejšie lieky na liečbu chronického žilového ochorenia a hemoroidálnych atakov. Detralex obsahuje účinnú látku: čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia.

Ako správne užívať liek Detralex pri hemoroidoch?

Ak užívate tabletovú formu Detralex 500mgx60 tabliet - v prípade akútnej hemoroidálnej epizódy sa užíva 6 tabliet denne (3 tablety ráno a 3 tablety večer) po dobu 4 dní, potom 4 tablety denne (2 tablety ráno a 2 tablety večer) po dobu 3 dní. Ak preferujete inovatívnu formu lieku (Detralex 1000mg perorálnu suspenziu vo vrecku) užívajte 3 vrecká denne (1 ráno, 1 na obed a 1 večer) po dobu 4 dní, potom 2 vrecká denne (1 ráno a 1 na obed) po dobu 3 dní. Pre krátkodobé podávanie do 7 dní, čo zodpovedá dĺžke zhoršenia akútneho stavu hemoroidálneho ochorenia.

Čo obsahuje liek Detralex? Nedajú sa jeho účinné látky nahradiť stravou?

Účinnou látkou liekov Detralex 500mg, 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia vo vrecku, je čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia. Ide o prírodné látky rastlinného pôvodu, ktorých prísun v tejto koncentrácii a vstrebateľnosti nie je možné organizmu zabezpečiť stravou.

Aká je cena za liek Detralex?

Cena sa líši v závislosti od lekárne. Obyčajne je to približne od 15 do 20 €.* Pri liečbe chronického žilového ochorenia so štandardnou dávkou 2 tablety denne alebo 1 vrecko denne, vydrží jedno balenie lieku Detralex 60 tabliet a Detralex 1000mg perorálna suspenzia na 1 mesiac liečby. *Uvedená predajná cena je len orientačná. Konečnú predajnú cenu si určuje každá lekáreň samostatne, preto sa môže od uvedenej predajnej ceny líšiť. Pre viac informácií o predajnej cene prosím kontaktujte konkrétnu lekáreň.

Existuje rovnako účinný, ale lacnejší liek ako Detralex?

Detralex je momentálne na Slovensku jediný liek s účinnou látkou „čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia.“ Obsahuje 5 flavonoidov.

Má liek Detralex nejaké vedlajšie účinky?

Liek Detralex je dobre tolerovaný a vedľajšie účinky pozorované v štúdiách boli mierne. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú precitlivenosť/alergiu, gastrointestinálne ťažkosti, závraty, bolesti hlavy, malátnosť a kožné reakcie. Ak sa Vám objavia akékoľvek nežiadúce účinky, prosím dajte nám vedieť.

DETRALEX

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

DETRALEX 500 mg, 60 filmom obalených tabliet

Detralex 1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku, 30 vreciek

DETRALEX 60x500 mg, filmom obalené tablety a Detralex 30x1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom. Emotralex je zdravotnícka pomôcka na rektálne použitie. Detralex 30x1000 mg bude dostupný v novom balení čoskoro.

Zdroje:

  1. Shelygin Y, Krivokapic Z, Frolov SA, et al. Clinical acceptability study of micronized purified flavonoid fraction 1000 mg tablets versus 500 mg tablets in patients suffering acute hemorrhoidal disease. Curr Med Res Opin. 2016;32(11):1821-1826.
  2. Lohsiriwat V et al. Hemorrhoids: From basic pathophysiology to clinical Management World.
  3. Journal of Gastroenterology 2012. May 7;18 (17): 2009-2017. Chronic venous and HemORrhoidal diseases evalUation and Scientific research; Godeberge P.J Gastroenerol Hepatol. 2020;35:557-87
  4. Godeberge, Sheikh, Lohsiriwat, Jalife, Shelygin. Micronized purified flavonoid fraction in the treatment of hemorrhoidal disease. J Comp Eff Res 2021; 10(10):801-813. Misra M. et al.. British Journal of Surgery 2000, 87, 868-872.

2024