Liečba

U mnohých ľudí sa hemoroidy vyskytujú v miernej forme a ťažkosti ustúpia pri dodržiavaní rovnakých pravidiel, aké sa odporúčajú pre prevenciu hemoroidálneho ochorenia. Ide o lokálne ošetrenie pomocou vlažných kúpeľov, používanie bidetu či pravidelné sprchovanie análneho otvoru alebo užívanie venofarmák a miestnych analgetík najčastejšie vo forme čapíkov a mastí. Pokročilejšie štádia hemoroidálneho ochorenia síce úplne nevyliečia, ale poskytnú aspoň dočasnú úľavu.

Sedacie kúpele a sprchovanie vlažnou vodou bez mydla pomáhajú hlavne v prípade vonkajších hemoroidov, pretože spôsobujú uvoľnenie (relaxáciu) ciev v rektálnej oblasti. Užitočné sú tiež liečivé krémy, ktoré pomáhajú hlavne v počiatočných štádiách hemoroidálneho zápalu a spomalia ďalší rozvoj ochorenia.

Odporúča sa prísne dodržiavanie análnej hygieny. Po umytí oblasť dôkladne osušte a potom ju ošetrite špeciálnym hemoroidovým krémom.

Pre zmiernenie príznakov a liečbu sú dispozícii štyri typy liečby hemoroidov: lokálna, perorálna, ambulantná a chirurgická. Perorálna a lokálna liečba sa často kombinujú pre dosiahnutie čo najrýchlejšej úľavy od symptómov ochorenia.

Okrem toho sa v liečbe využívajú ambulantné minizákroky alebo chirurgická liečba.

Kam ísť, ak trpím hemoroidmi?

V súčasnosti až takmer 9 z 10 pacientov hľadá pomoc v lekárni. Tu vám lekárnik môže odporučiť perorálnu liečbu napr.: liekom Detralex. Lekárnik rovnako môže odporučiť aj lokálnu liečbu, či kombináciu perorálnej a lokálnej liečby – najčastejšie masť alebo čapíky.

Praktický lekár alebo gastroenterológ môže hemoroidy riešiť v I. alebo II. stupni ochorenia. Zvyčajne Vám predpíšu celkovú liečbu v podobe topickej aj perorálnej liečby venotonikami. Topická liečba (napr. masťou či čapíkmi EmotralexTM ) rýchlo lieči príznaky spojené s hemoroidmi a jeho komplikáciami. Perorálna liečba (napr. s liekom obsahujúcim čistenú mikronizovanú flavonoidmú frakciu DETRALEX 500 mg, 60 filmom obalených tabliet) stabilizuje kapiláry, zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť ciev a tým pomáha aj pri liečbe funkčných prejavov hemoroidálneho ochorenia, resp. pri akútnom zápale hemoroidov. Neskôr, po preliečení, Vás môže praktický lekár, resp. gastroenterológ poslať s výmenným lístkom na chirurgiu alebo proktológiu.