Hemoroidy (zlatá žila)

Hemoroidy alebo tiež „zlatá žila“, je veľmi častá choroba žilového pôvodu. Polovica pacientov s ochorením žíl prekonala aspoň raz v živote aj túto chorobu. Vo veku nad 50 rokov ňou trpí takmer polovica populácie. Hemoroidy vznikajú opuchom, zápalom a poškodením žilových pletencov na vnútornej strane análneho otvoru. Podobne ako chronické žilové ochorenie aj hemoroidálne ochorenie je postupujúci chorobný stav, ktorý výrazne znepríjemňuje každodenný život pacientov. Vyšetrenie lekárom je kľúčovým pri diagnostike hemoroidov, pretože jeho prejavy – krvácanie či bolesť – môžu byť spôsobené tiež inými príčinami.

Príčiny hemoroidov

Prečo vznikajú hemoroidy? 100 % príčina vzniku hemoroidov nie je známa. Pravdepodobne hlavným dôvodom je zvýšený tlak na žily konečníka a ako jednoznačnou príčinou je vrodená porucha spojivového tkaniva. Veľkú úlohu tu však zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu a nedostatku tekutín, čo zasa vedie ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Nepodceňujme však ani zadržiavanie stolice či odkladanie vyprázdňovania na neskôr. Dlhé sedenie na toalete taktiež vedie k nadmernému tlaku na žily konečníka.

Príčiny vzniku hemoroidov, ktoré vieme ovplyvniť:

 • bez vlákninová strava
 • nedostatočné pitie tekutín (chronická dehydratácia)
 • sedavý spôsob života (spôsobuje zníženú pohyblivosť čriev)
 • nedostatok pohybu (to má za následok tiež zníženú pohyblivosť čriev)
 • dlhé státie a dlhé sedenie
 • pridlhé sedenie na toalete
 • tlačenie na stolicu
 • obezita
 • nedostatočná análna hygiena

Príčiny vzniku hemoroidov, ktoré nevieme ovplyvniť:

 • vek nad 50 rokov
 • genetické predpoklady (napr. vrodená porucha spojivového tkaniva)
 • počas tehotenstva tlak na žily

Hemoroidálne ochorenie a tehotenstvo

Ak trpíte na hemoroidy a ste v očakávaní, je dosť pravdepodobné, že sa Vám hemoroidy počas tehotenstva, ako aj po pôrode môžu ešte zhoršiť. Preto je najvhodnejšie liečiť hemoroidy čo najskôr – najlepšie už pred otehotnením (najmä ak ide o III. stupeň alebo IV. stupeň hemoroidov).

Ak sa Vám však príznaky hemoroidov objavili až počas gravidity, Vaša následná liečba bude závisieť od štádia tehotnosti aj od štádia hemoroidálnej choroby.

I. stupeň a II. stupeň hemoroidálneho ochorenia nepredstavujú závažnejší liečebný problém v akomkoľvek týždni tehotenstva a lekár Vám môže taktiež odporučiť aj celkovú liečbu venotonikami. Samozrejme, ak sa Vám prejavujú aj hemorodiálne komplikácie, je nevyhnutné riešiť problém chirurgicky bez ohľadu na štádium tehotenstva.

Kedy vyhľadať lekára?

Každý, kto zakrváca z konečníka, by mal v rámci prevencie navštíviť lekára. Zvlášť sa to týka pacientov vo veku nad 50 rokov, keď výrazne stúpa výskyt nádorových ochorení.

I. a II. stupeň hemoroidov sa lieči konzervatívne ale aj semi-invazívnymi metódami. Konzervatívna liečba spočíva v lokálnom aj celkovom podávaní liekov, v režimových opatreniach. Odborníci odporúčajú, aby pacienti riešili svoj problém včas, nie až vtedy, keď sa dostanú do hemoroidálnej krízy.

Pri dodržiavaní režimových opatrení (vláknina, tekutiny, fyzický pohyb, nezadržiavanie stolice, obmedzenie dlhého státia, sedenia na toalete, osobná hygiena, nedráždivá strava) a užívaní venotoník, je možno predísť zhoršeniu a vývoj štádií hemoroidov výrazne spomaliť, oddialiť. Samozrejme, ide o chronicky progredujúce ochorenie, ktoré sa bude zhoršovať aj vekom, pacient však nemusí nevyhnutne dospieť do stavu, keď bude potrebovať chirurgické ošetrenie.

K akému lekárovi ísť s hemoroidmi?

Väčšina ľudí sa obáva vyšetrení, ktoré sa konajú u lekára. S cieľom, čo najlepšie sa pripraviť na návštevu u lekára – odporúčame si vopred premyslieť otázky, ktoré sa chcete lekára spýtať.
Konzultácia sa začne zásadnou diskusiou, ktorá je jednoznačne nevyhnutná – ako pre lekára, tak aj pre Vás. Môžete špecifikovať príznaky a presne definovať, čo Vám najviac prekáža, resp. čo najviac zhoršuje kvalitu Vášho života. Hlavným terapeutickým cieľom bude vymiznutie alebo zmiernenie symptómov.

Otázky v proktológii sú pomerne štandardné: lekár sa pýta na príznaky ako sú krvácanie,
svrbenie, bolesť, pichanie, prolaps, kontinenciu a prietok, tranzit a podobne. Otázky sa ďalej
môžu týkať histórie vášho ochorenia a už predchádzajúcich postupov liečby. Určite sa
nebojte zdôveriť lekárovi aj o detailoch Vašich zdrav. problémoch.

Hemoroidy môžu byť výlučne vnútorné, výlučne vonkajšie alebo zmiešané. Je užitočné
každému priradiť poradie na stupnici od 1 do 4. Váš lekár vám podrobne vysvetlí, čo robiť.

U mladých pacientov sú zriedkavo potrebné ďalšie vyšetrenia. Po veku asi 50 rokov, najmä v
prípade krvácania, sa navrhne čiastočné alebo úplné vyšetrenie čreva. Môže zahŕňať krátku
kolonoskopiu (skúmanie konca hrubého čreva a konečníka) alebo úplnú kolonoskopiu
(skúmanie celého hrubého čreva).