SOS našich nôh

Čo mám urobiť, ak moje nohy „vysielajú varovný signál SOS?“

Žilové ochorenia majú dlhodobý, chronický, postupne sa zhoršujúci priebeh. Bez adekvátnej liečby výrazne znižujú kvalitu života pacienta, dokonca – môžu ho aj invalidizovať. Liečba chronických žilových ochorení je komplexná a dlhodobá. Uplatňujú sa pri nej:

 • režimové opatrenia
 • kompresívna liečba
 • medikamentózna liečba venotonikami
 • sklerotizačná liečba
 • chirurgická liečba

Sami môžete vyskúšať najmä:

Režimové opatrenia

Režimové opatrenia sú zamerané na ovplyvnenie rizikových faktorov chronických žilových ochorení a na úpravu životného štýlu pacienta. V záujme zachovania zdravia a pohody je veľmi vhodné redukovať hmotnosť, zvýšiť fyzickú aktivitu, polohovať končatiny pri sedení. Nevyhnutnosťou liečby je obmedzenie dlhodobého státia či sedenia. Veľakrát je potrebná aj zmena šatníka – voľné oblečenie a pohodlné topánky sú určite výhodou. Medzi odporúčané pohybové aktivity patria chôdza, mierna cyklistika, turistika, plávanie. Za nevhodné sa považujú silové športy, napríklad posilňovanie s ťažkými činkami.

Kompresívnu liečbu

Kompresívna liečba a rehabilitácia adekvátnymi cvikmi zlepšuje funkciu svalovej pumpy lýtkových svalov. Pomocou elastických obväzov, kompresívnych pančúch alebo prístrojovou kompresiou sa nahrádza nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzuje sa preplňovanie povrchových žíl a zrýchľuje žilový prietok. Sťahujúce obväzy a kompresívne pančuchy s postupne klesajúcim tlakom bránia rozširovaniu žíl a napomáhajú obnoveniu ich normálnej funkcie. V prípade bandáže obväzom je nevyhnutná správna technika viazania od prstov nohy smerom nahor s najvyššou pevnosťou v oblasti nohy a postupným uvoľňovaním smerom k stehnu. Kompresívna liečba je nenahraditeľnou súčasťou liečby chronických žilových ochorení. Je dôležité si uvedomiť, že pri začínajúcich prejavoch ochorenia, keď sú prítomné len metličkové varixy a sieťové varixy, postačuje v mnohých prípadoch preventívna kompresia. Ide o preventívne podporné pančuchy spĺňajúce požiadavku postupne klesajúceho tlaku na končatinu – t.j. najsilnejšie tlačia v oblasti členkov a smerom nahor ich tlak klesá, vyvíjajú však slabší tlak ako liečebné kompresívne pančuchy. Preto sa príjemnejšie nosia a lepšie tolerujú. Veľká časť pacientov v úvode podcení využívanie tejto pomôcky, a tým sa urýchli progresia ochorenia. Ako náhle sa objavia opuchy, veľké varikózne žily alebo kožné zmeny, liečba vyžaduje nosenie silnejších kompresívnych pančúch s tzv. liečebným tlakom. Len ten zaručuje, že významne spomalíme alebo zastavíme zhoršovanie ochorenia. Dôležitá je správna voľba veľkosti pančuchy i správna voľba materiálu. Ak je pacient dobre poučený o navliekaní pančuchy i jej ošetrovaní, rýchlo si na ňu zvykne a stane sa jeho každodennou pomôckou v boji s týmto chronickým ochorením.

Ako fungujú kompresívne pančuchy?

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily, je to, že oslabené žilové steny pod vplyvom najrôznejších faktorov „povolia“. Úlohou sťahujúcich teda kompresívnych pančúch je primerane pevne stiahnuť nohu. Tým sa vytvorí na rozšírené žily tlak, ktorý zúži ich prierez. Vďaka tomu sa môžu žilové chlopne lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Lepší tok krvi smerom ku srdcu znižuje aj nebezpečenstvo vzniku trombózy a následne aj embólie. Existuje viacero typov (podkolienky, polostehenné a stehenné pančuchy, pančuchy s upínaním v páse, dámske, pánske a tehotenské pančuchové nohavice) a viacero kompresívnych tried. Typ a kompresívnu triedu určuje lekár.

Kompresívna liečba sa musí aplikovať ráno, najlepšie v čase vstávania z postele, kedy je venózny systém vďaka horizontálnej polohe vyprázdnený. Na kompresívne pančuchy druhej až štvrtej triedy môže vypísať lekársky poukaz lekár – angiológ, cievny chirurg, chirurg, internista, dermatológ a tehotným gynekológ. Pri predpise tejto zdravotníckej pomôcky na ne pripláca zdravotná poisťovňa a pacient má nárok na dva páry ročne.

Medikamentóznu liečbu

Medikamentózna liečba venofarmakami sa využíva pri liečbe chronických žilových ochorení už dlho, najmä za účelom zmiernenia subjektívnych ťažkostí pacienta, ale i ovplyvnenia opuchu a kožných zmien. Chronické žilové ochorenie si vyžaduje neustálu ochranu žilovej steny a chlopní pred mechanizmami podieľajúcimi sa na postupe ochorenia. Čím dlhšia je liečba, tým je účinnejšia redukcia príznakov ochorenia. Jej správne smerovanie ovplyvňuje hlavné prvky žilového ochorenia: zvyšuje žilový tonus, znižuje priepustnosť kapilár, chráni mikrocirkuláciu pred zápalom. Súčasne zlepšuje aj lymfatickú drenáž. Výsledkom správneho používania venofarmák je rýchla, spoľahlivá, stabilná a dlhodobá redukcia príznakov ochorenia, ako aj vzniku nových komplikácií.

Používajú sa prírodné, semisyntetické a syntetické látky charakteru flavonoidov, saponínov a deriváty ergotu. Na trhu je dostupných množstvo preparátov, z nich niektoré sú vzájomne kombinované, čo zvyšuje ich účinnosť.

Najčastejšie používané venofarmakum je Detralex s účinnou látkou čistená mikronizovaná flavonoidná frakcia. Medzi jeho kľúčové vlastnosti patrí komplexný mechanizmus účinku. Medzinárodné odporúčania pre liečbu chronického žilového ochorenia definujú čistenú mikronizovanú flavonoidnú frakciu ako jediné venotonikum so všetkým 6 nasledovnými účinkami:

 • Venoprotektívny účinok, zlepšuje venózny tonus
 • Protizápalové pôsobenie – významne znižuje priľnavosť zápalových látok na žilovú stenu a tak znižuje ich schopnosť prenikať do žilovej steny, kde by tieto častice vyvolávali ďalší zápal
 • Zvyšuje lymfatickú drenáž
 • Znižuje kapilárnu hyperpermeabilitu
 • Zlepšuje mikrocirkuláciu krvi
 • Má antioxidačný účinok a vychytáva voľné radikály

V pokročilejších štádiách žilového ochorenia sa venofarmaká používajú spolu so sklerotizačnou a chirurgickou terapiou.

Ako sa žily môžu ešte ozývať?

Aj keď sa to zdá nepravdepodobné, ďalším ochorením, ktoré úzko súvisí s oslabením funkcie žíl sú hemoroidy. V skutočnosti najnovšie štúdie ukazujú, že viac ako polovica pacientov s hemoroidmi trpí aj na chronické žilové ochorenie.

Hemoroidy sú ochorenie, pri ktorom sú chorobne rozšírené žily v oblasti konečníka. Podľa toho, či sa vytvárajú vonku alebo vnútri konečníka, sa im hovorí aj vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy. Často sú však kombinované. Dalo by sa povedať, že je to epidémia tohto storočia.

Viac sa môžete dozvedieť v sekcii hemoroidy, tu.